Skip to content

WARWICK VARSITY 2018

Waltz

3rd Peter Adams and Jenna Buxton
4th Emmie Meredith and Jade Carter
6th Eleanor Weaver and Mei Lin Roberts
6th Emma Narbett and Maria Sianchuk
6th Marie Di Nardo and Sophie Brown

Quickstep

5th Peter Adams and Jenna Buxton
6th Emma Narbett and Maria Sianchuk
8th Marie Di Nardo and Sophie Brown
9th Eleanor Weaver and Mei Lin Roberts

Intermediate Ballroom

1st Kirill Zholbitskiy and Monika
4th Michael Stevens and Beth Grimes
6th Henry Fuller and Natalia Denysyuk
9th Arjuna Mendis and Mary Kirii

Advanced Ballroom

3rd Xander Arthur and Izzi Williams

 Ex-student Ballroom

9th Alexandra Diaper and Phoebe Charlesworth.

Open Foxtrot

4th Xander Arthur and Izzi Williams

Chachacha

3rd Peter Adams and Jenna Buxton
4th Marie Di Nardo and Sophie Brown
6th Emmie Meredith and Jade Carter
7th Ed Braddock and Shona Higgins
9th Eleanor Weaver and Mei Lin Roberts
9th Emma Narbett and Maria Sianchuk

Jive

3rd Ed Braddock and Shona Higgins
4th Eleanor Weaver and Mei Lin Roberts
5th Peter Adams and Jenna Buxton
6th Marie Di Nardo and Sophie Brown
7th Emmie Meredith and Jade Carter

Same Sex Latin

6th Jovana Milosevic and Aleksandra Bladyko Poroslo
8th Jade Ward and Andrea Mcarthy.

Intermediate Latin

2nd Kirill Zholbiskiy and Monika Stanislovaiyte
5th Michael Stevens and Beth Grimes
8th Nikos Styl and Claudia Martin

Advanced Latin

3rd Alasdair Peachey and Steph Ovenden
5th Xander Ferencz-Arthur and Izzi Williams

Ex-student Latin

6th Alexandra Diaper and Phoebe Charlesworth

Open Paso Doble

6th Alasdair Peachey and Steph Ovenden
7th Xander Ferencz-Arthur and Izzi Williams

Warwick Challenge

2nd Bristol

Team match division 1

1st Bristol A
7th Bristol B
13th Bristol C

Team Match division 2

1st Bristol D

_________________________________

SOUTHERN FRIENDLY

On 28th January 2017 BULABDS competed, and hosted the Southern Friendly dance competition. We would like to say a massive well done to everyone who competed! We had some amazing results and had lots of people reaching or almost reaching the final!

Congratulations in particular to our finalists:

Kimi & Tara – 1st Place Beginner Quickstep,
Kimi & Tara – 2nd Place Beginner Waltz,
Alex & Izzi – 1st Place Intermediate Ballroom,
Alex & Izzi – joint 3rd Intermediate/Advanced Foxtrot,
Xander & Martha – 3rd Place Intermediate Ballroom,
Xander & Martha – 6th Place Intermediate/Advanced Foxtrot,
Chris & Grace – 6th Place Intermediate Ballroom,
Marcus & Milada – 2nd Place Advanced Ballroom,
Peter & Katie – 6th Place Advanced Ballroom

James & Claire 2nd Place Beginner Cha Cha,
James & Claire – 3rd Place Beginner Jive,
Vladimir & Claudia – 6th Place Beginner Jive,
Peter & Katie – 1st Place Intermediate Latin,
Peter & Katie – 3rd Place Intermediate/Advanced Samba,
Alasdair & Steph – 2nd Place Intermediate Latin,
Alasdair & Steph – 2nd Place Intermediate/Advanced Samba,
Xander & Martha – 6th Place Intermediate Latin,
Xander & Martha – 5th Place Intermediate/Advanced Samba,

Also congratulations Bristol A who WON THE TEAM MATCH!

We would like to thank: the Team Captains for their hard work to make sure all the entries were sorted and for everyone who helped the comp run smoothly – also thanks to the coaches for their amazing teaching and their support as without them we wouldn’t do so well!

And of course Patrick and Beth’s amazing comparing!

%d bloggers like this: